Melatonin alváshoz
A melatonin, mely alváshormon néven is ismert, a szervezetben természetes úton, a fényciklustól függően termelődik- ez a napszakok és évszakok alapján változik. A melatonin elengedhetetlen az alvás-ébrenlét belső bioritmusának megfelelő működéséhez. Hiánya a szervezetben alvászavarhoz vezet.
Bár ebben a kérdésben az életmóddal kapcsolatos tényezők játsszák a legnagyobb szerepet, köztük a stresszkezelés, helyes alvásrutin, stb., bizonyos esetekben a a megfelelő alvást segítő étrend‑kiegészítőkre is támaszkodhatunk.
A melatonin hatásai
A melatonin legfőbb hatása az elalváshoz szükséges idő csökkentése, és az alvás minőségének fokozása. A melatonin antioxidáns és gyulladácsökkentő hatású. Csökkentheti a szezonális affektív zavar tüneteit is (SAD).
A melatonintartalmú étrend‑kiegészítők alkalmasak az időeltolódással járó tünetek, ún. jetlag enyhítésére, és a váltott műszakban dolgozók számára. Jól jönnek a nehézkes elalvással küszködőknek is.
Bár a melatonin hosszútávú használata biztonságosnak számít, étrend‑kiegészítőként való szedése nem egyensúlyozza ki a hosszútávú helytelen alváshigiéniát. Az alvás minőségének javítása érdekében elolvashatod 9 tipp az alvás javításáért cikkünket.
A melatonin adagolása
A SÚKL (megj.: cseh Országos Gyógyszerészeti Intézet) szerint 2023 márciusától a 0,5 mg‑nál nagyobb napi adagban melatonint tartalmazó készítmények a gyógyszerek kategóriájába tartoznak. Az étrend‑kiegészítő ajánlott napi adagja tehát maximum 0,5 mg melatonin. A magasabb melatonintartalmú termékek vásárlásánál érdemes orvossal egyeztetni. A melatonin szedésének megfelelő időpontja körülbelül 30 perccel lefekvés előttre tehető.
A melatonin alternatívája a triptofán vagy az 5‑HTP kiegészítése, amely részt vesz a melatonin termelésében. A természetes étrend‑kiegészítőkben is használt meggylé az általános étrendből származó melatonin egyik legjobb forrása.