Kreatin készítmények
Kémiai szempontból a kreatin egy nitrogéntartalmú vegyület, amelynek a szükséges mennyiségét szervezetünkben a máj és a vese a glicin, arginin és metionin aminosavak szintézisével tudja előállítani. Az emberi szervezetben körülbelül 120 g kreatin található (egy 70 kg‑os személy esetében), ami főként a vázizomzatban koncentrálódik. A hús, főleg a marha-, csirke- vagy nyúlhús, természetes kreatinforrás. Ezért a vegetáriánusoknál és vegánoknál előfordulhat, hogy a szervezetükben a kreatintartalék sokkal kevesebb.
A kreatin az egyik legnépszerűbb és legjobban kutatott sportkiegészítő, ami a szervezet alapvető energiatermelő egységének, az ATP molekulának a regenerációján keresztül segít hatékonyabban energiát termelni.
A kreatin típusai
A kreatinnal több formában is találkozhatunk:
- Kreatin‑monohidrát a kreatin legelterjedtebb és legolcsóbb formája, de ezt tartják az "arany standardnak", mivel minden kívánt eredményt biztosít. Hátránya a rossz vízoldhatóság. A Creapure védjegy garantálja a termék 100%-os tisztaságát és minőségét.
- A kreatin HCL a kreatin és a hidroklorid kombinációja, és a kreatin nagyon jól oldódó formája. A klasszikus monohidráthoz képest többet kell fizetni ezért a termékért, de a nagyobb hatékonyság nem bizonyított.
- A kreatin‑etilészter (CEE ) jellemzője, hogy a kreatin észterhez kötődik, ami növeli a felszívódását és csökkenti a folyadékmegkötő képességét. A vizsgálatok eredményei szerint azonban a hatások nem sokban különböznek a hagyományos monohidráttól.
- A kreatinkeverékek többféle kreatint vegyítenek, általában más aminosavakkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal dúsítva.
A kreatin hatásai
A kreatin használata széles körben elterjedt és népszerű a különböző sportágak számos sportolója körében. A kreatin legfontosabb hatásai:
- az izomerő növelése,
- a hatékonyabb edzés révén elősegítheti az izomtömeg növekedését,
- az izomfáradtság késleltetése,
- a mozgás sebességének növelése és hosszabb kitartás a gyorsasági teljesítményben,
- a sprintteljesítmény első néhány méterénél enyhe javulás várható, és
- a szervezet általános regenerálódásának a javulása.
A kreatin az egyik legjobban kutatott étrend‑kiegészítő, amelynél semmilyen súlyos negatív hatásait nem mutattak ki. Azonban előfordulhatnak kisebb emésztési problémák (főleg nagy dózisban, a feltöltő fázisban) vagy enyhe súlygyarapodás, ami a víz kreatinmolekulához való kötődéséből adódik. A kreatinfogyasztásból eredő máj- vagy vesekárosodás lehetőségét cáfolták.
A kreatin adagolása
A kreatin szedésére a legegyszerűbb megoldás a napi 5–10 g‑os mennyiség, ami lassabb, de hosszú távon hatékony és szervezetbarát. Edzésnapokon célszerű edzés utáni fehérjével együtt bevenni. Nem edzésnapokon reggel vagy a nap folyamán bármikor, de a legjobb a fehérjét és szénhidrátot tartalmazó étkezéssel együtt kell bevenni.
A második lehetőség a specifikus adagolás, ami az ún. feltöltő és fenntartó fázisból áll. A feltöltő fázisnak körülbelül egy hétig kell tartania, mialatt 20–25 g kreatint kell bevenni, 5 g‑os adagokra elosztva. A fenntartó fázis ezután 3–4 hétig tart, mialatt csak napi 5 g kreatint kell bevenni.
A kreatinnal leggyakrabban kreatinporként találkozunk,ami lehetővé teszi az egyéni adagolást. Szintén egyre népszerűbbek a kreatin tabletták és kapszulák, amelyek megkönnyítik az adagolást, és könnyen hordozhatók egy tablettás tárolóban. Ha nem tudod, melyik kreatint válaszd, próbáld ki a Vilgain Kreatint, ami az egyik legjobb ár/teljesítmény aránnyal büszkélkedik a piacon, vagy a piac legjobb minőségű kreatinját, a Vilgain Kreatin Creapuret.