Mi az a tisztított vaj?
A tisztított vaj reneszánszát éli az indiai konyha növekvő népszerűségének köszönhetően, ahonnan a ghí vaj elnevezés is származik. Mégis ugyanarról a termékről van szó, amelyet régebben tisztított vajként is emlegettek.
Vaj vs. ghí
A klasszikus vaj körülbelül 80%-ban tejzsírt tartalmaz, a többi víz (kb. 15%), tejfehérje és laktóz. A víz-, fehérje- és laktóztartalom az, ami miatt a vaj nem tart sokáig a hűtőszekrényből kivéve, és füstpontja 150 °C körül van. Emiatt nem alkalmas sütésre, mivel a magasabb hőmérséklet túlsütéshez és káros anyagok képződéséhez vezethet.
A ghí 100%-os vajzsír, amelyet a vaj fokozatos hevítésével állítanak elő, amely során a zsír elválik a többi adalékanyagtól. A tisztított vajban lévő víz hiánya csökkenti az avasodás veszélyét, és a ghí szobahőmérsékleten, szárazon több hónapig tárolható. A ghí esetében a túlsütés hőmérséklete 250 °C körül van, így a ghí hideg és meleg konyhában egyaránt használható.
A tisztított vaj felhasználása
A ghít nem csak indiai ételekben használják, felhasználási területei sokkal szélesebb körűek. Használható például zöldségek sütéséhez, mártás készítéséhez, gombócok vagy burgonya bevonásához, vagy sütéshez. Sütéshez is alkalmas zsír. Enyhén édes és diós ízt és aromát kölcsönöz az ételeknek, ami még a hétköznapi ételeknek is megadhatja a megfelelő ízt.
A ghí alkalmas a laktózérzékenyek számára, de mindig tartsd szem előtt a saját érzékenységedet - mindenkinek más és más felelhet meg. A transzfúziós vaj természetesen gluténmentes is, és cöliákia mellett is alkalmas.
Próbáld ki a Vilgain Ghí-t, amelyet vidéki gazdaságokból szerzünk be. A prémium minőséget a Vilgain Grass‑Fed Ghee-vel tapasztalhatod meg, amely ráadásul bio. Az ínyenceknek szóló élményért a tisztított vaj és a kakaó kombinációját kínáljuk a Vilgain Chocolate Ghee Spread Organic termékünkben.