Étrend-kiegészítők stressz ellen
A stressz szinte mindennapos része az életünknek, akár az iskolában, akár a munkahelyen, akár a magánéletünkben. Rövid távon a stressz produktívabbá tehet bennünket, hosszú távon azonban olyan probléma, amely negatívan befolyásolhatja az immun- vagy a szív- és érrendszert, ronthatja a teljesítményt és a szexuális egészséget.
Az életmódbeli tényezőkön kívül a stressz részben csökkenthető a megfelelően kiválasztott étrend-kiegészítőkkelmint például
- Magnézium a központi idegrendszerre ható elem, így hiánya gyakran fáradtságot, ingerlékenységet vagy szorongást eredményez;
- B-vitaminok támogatják az idegrendszer normális működését. Ezenkívül a B6-vitamin támogatja a magnézium hatékonyságát és felszívódását;
- D-vitaminamely a lakosság jelentős részénél hiányos, közvetlen hatással van a szorongás és a depresszió érzésére;
- triptofán a szerotonin és a triptoprin a szerotonin hormonok előanyaga. melatoninés így közvetve részt vesz a mentális állapot és a hangulat befolyásolásának folyamatában;
- l-theanine a zöld teában található aminosav. A relaxáció elősegítése és a stressz csökkentése mellett a kognitív funkciókra is hatással van.
Egy különleges csoportot képviselnek az ún. aminosavak. adaptogének - olyan anyagok, amelyek segítenek a szervezetnek megbirkózni a külső stresszingerekkel. A leghatékonyabb adaptogének közé tartoznak maca, ashwagandha, ginseng, eleutherococcus vagy rózsafa. A megfigyelhető hatások érdekében ajánlott ezeket az anyagokat hosszú távon szedni.
Az ellazulás érzését gyógynövényekkel is el lehet érni és gyógyteákkal. A legnépszerűbb gyógynövények közé tartozik a valeriana, a citromfű, a kamilla vagy a golgotavirág.
Hogyan lehet megszabadulni a stressztől?
A stresszkezelés vagy a stresszel való megbirkózás képessége gyakran alábecsült, mégis nélkülözhetetlen része a az egészséges életmódnak. Néhány szokással csökkenthető vagy megelőzhető a hosszú távú stressz, és elkerülhetők az életre gyakorolt negatív hatások. A népszerű stresszellenes technikák közé tartoznak:
- meditáció,
- könyvek olvasása,
- naplóírás,
- légzőgyakorlatok.
A megfelelő stresszkezeléshez fontos a megfelelő alvás, a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás biztosítása is. Hosszú távú problémák és a stresszel való önálló megbirkózásra való képtelenség esetén tanácsos terapeutához fordulni.