Kazeinfehérjék éjszakára
A kazein a tejben megtalálható legfőbb fehérjetípus (mintegy 80%). További összetevője a tejsavó (mintegy 20%), melyet a tejsavófehérje készítésére használnak. A kazein a tejben gömbölyű struktúrák, ún. micellák formájában fordul elő.
Ennek a struktúrának köszönhetően a kazeinfehérjék emésztése több időt vesz igénybe, mint pl. a tejsavófehérjéé, ezáltal az aminosavak lassabb felszabadulását biztosítják a véráramban. Épp ezért nem alkalmas edzés utáni fehérje‑kiegészítőként, viszont emellett is megfelelő forrása a minőségi fehérjéknek a nap folyamán, legfőképp az esti órákban, ebből fakad neve, az éjszakai fehérje.
A kazeinfehérjék típusai
A gyártás során alkalmazott technológiától függően találkozhatunk a kazeinfehérjék néhány típusával, melyek tulajdonságaikban valamelyest eltérnek:
- A kazeinát(kalcium, nátrium vagy kálium) denaturációval keletkezik, melynek során elveszti eredeti szerkezetét. A kazeinátok ezért gyengébb minőségű kazeinfehérjéknek számítanak, mivel nem tartalmazzák az eredeti bioaktív fehérjefrakciókat, gyengébb felszívódás és hasznosulás jellemzi őket.
- A micelláris kazein- CFM módszerrel készül, és a legjobb minőségű és legjobb éjszakai fehérjeként tartják számon a piacon. A micellás kazein a gyomor savas közegében "gélesedik", és apró részletekben bejut az emésztőrendszerbe, így könnyebben szívódik fel és hasznosul.
- A kazein‑hidrolizátum a kazeinfehérje egy nem túl elérhető, enzimatikusan hasított változata, amely maximális hasznosulást tesz lehetővé. Kisebb negatívuma a kissé lerövidült emésztési idő és a magasabb ár. Ha a gyors felszívódású fehérjét keresel, a tejsavófehérje jobb választás.
Miért használjunk éjszakai fehérjéket?
A kazeinfehérjék egyedülálló tulajdonságaik által érdemelték ki becses helyüket a fehérje‑kiegészítők között. Legfőbb előnyeik:
- fehérjetartalmuk 70‑80%
- hosszú emésztési idő (30g‑nál kb. 4 óra)
- a regenerációs folyamatok támogatása
- az izomtömeg növelésének támogatása
- az izomtömeg katabolizmusának gátlása
Bár a kazeinfehérjét éjszakai fehérjének nevezik, használata ugyanúgy napközben is lehetséges, főként ha a fehérje bevitele után nem tervezel egyéb fehérjetartalmú ételt fogyasztani, és szeretnéd megakadályozni az izomtömeg katabolizmusát.
A tejsavófehérjével ellentétben, a kazeinfehérje kisebb mennyiségben tartalmaz leucin aminosavat, mely leginkább támogatja az anabolikus folyamatokat. Ennek az aminosavnak a hiányát kompnezálhatjuk BCAA termékekkel, vagy esetleg ha összekeverjük tejsavófehérjével. Ezt a problémát részben orvosolják a többösszetevős fehérjék.