Növényi olajok főzéshez
Az étolajok minden konyha alapvető felszerelései. A meleg konyhában főzéshez, sütéshez, pirításhoz és mélysütéshez is használják őket. Vigyázni kell azonban, ha ezeket az olajokat az úgynevezett füstponton, azaz azon a hőmérsékleten használjuk, amelyen az olaj átég (a füst szemmel könnyen látható). Egyes olajtípusok olyan anyagokat is tartalmaznak, amelyek magas hőmérsékleten káros anyagokká alakulhatnak át. Általában a finomított olajok alkalmasak a forró főzésre.
A hidegen sajtolt olajok viszont alkalmasabbak a hideg főzésre, mivel táplálóbbak. Használhatók öntetekben, mártásokban, szószokban, vagy egyszerűen csak salátákra csepegtetve.
Az étolajok típusai
Több tucatnyi olaj létezik, amelyeket főzésre terveztek. Az utóbbi időben egyre népszerűbbek a dióolajok (pl. mandula- vagy mogyoróolaj) vagy a magolajok (pl. kender-, tök- vagy szezámolaj), amelyek egyedi ízt kölcsönöznek az ételeknek. A mindennapi és alkalmi főzéshez válaszd az alábbiakat:
- Az avokádóolaj az olívaolajhoz hasonló tulajdonságokkal rendelkezik. A hidegen sajtolt avokádóolaj egészséges zsírokban gazdag, és enyhe avokádóízzel rendelkezik. A finomított avokádóolaj füstöléspontja magas, körülbelül 270 °C körül van.
- A kókuszolajnak különösen az otthoni kozmetikumokban van helye. A konyhában olyan alternatívát jelent, amely egzotikus ízt kölcsönöz az ételeknek. A kókuszolaj általában fehér szilárd anyag formájában kapható, amely 25 °C alatti hőmérsékleten szilárddá válik.
- Az olajbogyó, más néven olívaolaj az étolajok világának klasszikusa, amelynek kesernyés íze könnyen felismerhető. A meleg és hideg konyhában egyaránt sokféleképpen felhasználható.
A közelmúlt újdonsága a spray olajok, amelyek lehetővé teszik az olaj pontosabb és egyenletesebb felvitelét. Azok számára is alkalmasak, akik minden kalóriára figyelnek.