Egészséges diófélék
A diófélék és mogyorók minden egészségesen táplálkozó ember étrendjéhez szorosan hozzátartoznak. Az egészséges zsírok, rostok, vitaminok és ásványi anyagok minőségi forrásait jelentik. Emellett a fehérjepótlásban is segíthetnek. A diófélék felhasználása széles skálán mozog:
- a dióolajok a hideg konyhában kifejezetten jól jönnek, de a meleg konyha se mellőzi;
- a dióvajak a kásák, pudingok, desszertek és mártások kedvelt összetevői;
- a diófélékből készült lisztek tökéletesen helyettesítik a hagyományos lisztet, ezért a lisztérzékenyek számára különösen alkalmasak. Azonban nagyobb a zsírtartalmuk.
- a diófélékből készült növényi italok/tejek a laktózérzékenyek, a tehéntejfehérje‑allergiában szenvedők vagy a vegánok számára kiváló helyettesítők.
- felhasználásra kerülnek például a kozmetikumokban vagy az alkoholgyártásban is.
Leggyakrabban azonban dióféléket egészséges csemegeként a tévénézéshez, uzsonnára, a látogatóknak felszolgált csemegeként vagy az aszalt gyümölcsökkel együtt egészséges útközbeni nasiként vásároljuk Sok salátában és levesben is megtalálják a helyüket.
Hogyan kell a dióféléket megfelelően tárolni?
Telítetlen zsírtartalmuk miatt a legtöbb dióféléknél beindulhat az avasodás folyamata, ami a fény, hő és nedvesség hatására felgyorsulhat. A diófélék élettartamának meghosszabbítására az egyik legjobb módszer, ha lezárt tárolóedényekben, hűtőszekrényben vagy fagyasztóban tároljuk. Rövid távú tárolás esetén érdemes a dióféléket nem műanyag zacskókba tenni, mivel ezek hozzájárulhatnak a penészesedéshez.
A diófélék fajtái
- Földimogyoró - bár a hüvelyesek közé tartozik, kevesen keresnék a földimogyorót a diófélék között. Eredetükből adódóan azonban magas a fehérjetartalmuk. A belőlük készült földimogyoróvaj az egyik legnépszerűbb fitneszétel.
- Kesudió - a kesudió kiváló magnézium-, cink- és rézforrás. A sajt vegán alternatívájának elkészítése egyre népszerűbb - csak be kell áztatni a kesudiót egy éjszakára, majd ledaráljuk egy mixerben egyéb fűszerekkel együtt.
- Kókuszdió - a diófélék atipikus képviselője karácsonykor találja meg a rendeltetési helyét, amikor reszelt formában rengeteg édességhez adják. Kókuszreszelékként díszítésre szolgál, vagy egyes ételek élénkítésére.
- Mogyoró - a mogyorónak magas az E‑vitamin-, magnézium- és réztartalma, valamint telítetlen zsírsavakat tartalmaz, amelyek pozitív hatással vannak a szív- és érrendszerre. Különösen népszerű a csokoládégyártás során.
- Makadámiadió - a makadámia az egyik kevésbé ismert, de egyben drágább dióféle, mivel kevésbé hozzáférhető. Jellemző rá az egészséges zsírok magas aránya (kb. 75%) és a vajas íz.
- Mandula - rostban és E‑vitaminban gazdag, és az egyik legnépszerűbb dióféle. A héjával együtt fogyasztva adja jellegzetes kesernyés ízét. Az egész mandula jól illik a borhoz, a szeletelt mandula pedig desszertek díszítésére használható.
- Paradió - már egyetlen brazil dió is fedezi az ajánlott napi szelénbevitelt. A paradió egészséges zsírokban is gazdag.
- Pekándió - a pekándió az angolszász országok számára az, ami nekünk a dió, de a diótól eltérően magasabb a zsírtartalma és vajas az íze. Amellett, hogy önmagában is fogyasztható, édességekben is felhasználásra kerül.
- Fenyőmag - a fenyőfa ehető magjai édes, vajas ízűek, és különösen az olasz pesztó előállításához használják. A hosszadalmas betakarítási folyamat miatt azonban a legdrágább diófélék közé tartozik.
- Pisztácia - a pisztácia könnyen felismerhető zöldes színéről. A tápérték szempontjából antioxidáns- és a színezékanyag‑tartalmuk miatt értékesek, amelyek hozzájárulnak a szem egészségéhez.
- Dió - az egyik legegészségesebb dióféle, gazdag antioxidánsokban, omega‑3 zsírsavakban vagy folsavban. A dió az egyik legelterjedtebb dióféle hazánkban, ezért nagyon népszerű az édességekben vagy a diólikőr készítésénél.
Ha természetes formájukban számodra nem felelnek meg, próbáld ki a diófélék sózott vagy édes változatait.