Kollagén a bőr, az ízületek és a haj számára
A kollagén egy vízben nem oldódó fehérje, amely pótolhatatlan szerepet játszik az emberi szervezetben. A kollagén a csontok, ízületek, inak, bőr, haj és köröm alapvető építőeleme, amelyekben megfelelő szilárdságot és rugalmasságot biztosít. 20 és 30 éves kor között a szervezet természetes kollagéntermelése csökken, ami a bőr rugalmasságának csökkenéséhez, a haj és a körmök minőségének romlásához, valamint mozgásszervi fájdalmak fellépéséhez vezet.
A szervezet kollagénraktárai húslevesek, hús, hal, hal, tenger gyümölcsei vagy tojásfehérje rendszeres fogyasztásával feltölthetők. A kollagént tartalmazó étrend‑kiegészítők megfelelő alternatívát jelentenek. A kollagéntermelés fokozható a C‑vitamin szedésével is, ami részt vesz a szervezet kollagéntermelésében.
Hogyan válasszuk ki a kollagént?
Többféle kollagén létezik, amelyek fontosak az emberi szervezet számára. Az I‑es típusú kollagén, amely a szervezetben lévő összes kollagén 90 %-át teszi ki, és a bőrben, a csontokban vagy az inakban van jelen, a legtöbb étrend‑kiegészítőben megtalálható. A II‑es típusú kollagén, ami a porcokat alkotja, szintén fontos.
A kollagén formája
A megfelelő étrend‑kiegészítő kiválasztásának fontos kritériuma a kollagén formája, amely a feldolgozás módjában és az emberi szervezetre kifejtett hatásában is különbözik:
- A hidrolizált kollagént a kollagén enzimatikus hasításával állítják elő, rövidebb láncokból álló, könnyebben hasznosítható formára, az ún. kollagén peptidekre. A hidrolizált kollagén egyes fehérjék és a kollagén építőanyagaként szolgál;
- a natív kollagén a testünkben található kollagén természetes formája. Az emberi szervezetben ellensúlyozza azokat a biológiai folyamatokat, amelyek korlátozzák a kollagéntermelést. Ezt a funkciót egyes ízületi betegségeknél használják;
- a zselatint a nyers kollagén főzésével nyerik, és a kollagén peptidekhez hasonlóan denaturált kollagén. A zselatint desszertek és édességek készítéséhez használják; kismértékű hasznosulása miatt nem alkalmas kollagénes étrend‑kiegészítőként.
Kollagén forrása alapján
A kollagén étrend‑kiegészítőket aszerint is kiválaszthatjuk, hogy milyen forrásból származnak. A leggyakoribbak a sertés-, a szarvasmarha- és a tengeri kollagén, amelyek szerkezetükben és összetételükben különböznek egymástól:
- A sertés- és szarvasmarha‑kollagén leginkább sertés- vagy marhahús bőréből készül, és a nagyobb molekulatömeg miatt nehezebben szívódik fel, mint a tengeri kollagén. Másrészt nagyobb mennyiségben tartalmazza a prolin nevű aminosavat, ami részt vesz a szilárdságot elősegítő kollagéntermelésében. Ez teszi ezeket a forrásokat alkalmasabbá ízületi táplálékkiegészítőként.
- A tengeri kollagén más néven hal kollagén, kagylókból és a halak bőréből és pikkelyéből készül. A sertés- és marhahúsból származó kollagénhez képest könnyebben felszívódik és nagyobb arányban tartalmaz I‑es típusú kollagént, így alkalmas szépségápolási kiegészítőként.
A kollagén felhasználása
A pozitív hatások megfigyeléséhez a kollagént legalább 8‑12 héten át kell szedni. A hidrolizált kollagén esetében napi 2500 g‑os adag ajánlott, ami a forrás és a felhasználási cél alapján változik, ezért mindig célszerű a megadott utasításokat követni. A natív kollagén esetében az ajánlott adag 10‑40 mg között van naponta. Az ízesítetlen kiegészítőknek lehet némi utóíze, ami "elfedhető", ha a kollagént teába, kávéba, gyümölcslébe vagy turmixokba keverjük.
A kollagént tartalmazó étrend‑kiegészítők megvásárolhatók magukban (leggyakrabban por vagy kapszula formájában) vagy egy komplex étrend‑kiegészítő részeként. Termékeink közül kipróbálhatod a Vilgain Grass‑Fed kollagén peptideket, ami 100 % szarvasmarhából származó hidrolizált kollagén, átfogó ízületi táplálékként a Vilgain Jonit Supportot vagy a Vilgain Kollagén komplexet a bőr, a haj és a köröm egészségi állapotának a támogatására.