E412

Guargumi (guargumi)

Hasznosság

Semleges adalékanyag

A fogyasztása semleges hatással van az emberi szervezetre.

Forrás

Természetes

Természetes eredetű anyagokból készülnek, amelyek feldolgozása a továbbiakban nem vegyi úton történik.

A guargumi vagy guargyanta a Cyamopsis tetragonoloba növény magjából nyert oldható rost elnevezése.

Jellemzői és a felhasználása az élelmiszeriparban

A kukoricakeményítőhöz képest a guargumi csaknem 8x nagyobb sűrítő képességgel rendelkezik, emiatt az élelmiszeriparban széles körben használják – akár sűrítőanyagként, emulgeálószerként vagy stabilizátorként. Ezért 100%-ban természetes összetevő, de mivel élelmiszer‑adalékanyagként használják, ezért a megfelelő E‑kóddal kell ellátni. Ebben az esetben ez konkrétan az E412. Megtalálható például az italokban, sajtokban, tej- és húskészítményekben, pékárukban, öntetekben és szószokban vagy egyes dehidratált termékekben.

Az egészségre gyakorolt hatások

A guargumi eredetét tekintve nem ártalmas az egészségre, sőt, rostként hozzájárul a fokozott jóllakottságérzethez, az emésztés megfelelő működéshez, és pozitív szerepet játszhat a vér megfelelő koleszterinszintjének a fenntartásában vagy a vastagbélrák megelőzésében.

Túlzott fogyasztása azonban székrekedéshez, puffadáshoz vagy hasmenéshez vezethet, különösen, ha folyadékhiánnyal párosul. Ritka esetekben a guargumi az arra érzékeny egyéneknél allergénként is működhet – például előfordult már allergiás reakció, nátha vagy asztma egyeseknél, akik sokat dolgoztak ezzel a termékkel.

Mindent összevetve, a guargumi egy természetes eredetű élelmiszer‑adalékanyag, amelyet az élelmiszerek állagának a javítására és a szavatossági idejének a meghosszabbítására szolgáló tulajdonságai miatt használnak. Semmilyen módon nem káros az egészségre, sőt, mivel oldható rostról van szó, bizonyos előnyökkel is járhat.

Források

RIDEOUT, Todd C., et al. Guar gum and similar soluble fibers in the regulation of cholesterol metabolism: current understandings and future research priorities. Vascular Health and Risk Management, 2008, 4.5: 1023.

SONG, Y., et al. Dietary fibre and the risk of colorectal cancer: a case‑control study. Asian Pacific journal of cancer prevention, 2015, 16.9: 3747‑3752.