Mi az a goji?
A goji a kínai ördögcérna gyümölcse, ami a hatása miatt a keleti gyógyászatban nagyon népszerű. Manapság a goji bogyókat magas tápanyagtartalmuk miatt ún. szuperélelmiszerként tartják számon. A goji aminosavak, ásványi anyagok és vitaminok széles skáláját tartalmazza (C‑vitamin‑tartalma akár 50‑szer magasabb, mint a narancsé). Emellett a béta‑karotin egyik leggazdagabb forrása.
Bár a gojibokor termesztése a mi körülményeink között is lehetséges, az ezekben a gyümölcsökben található tápanyagok közel sem hasonlíthatók a kínai vagy a himalájai gojiéhoz. A keleti országokból származó szárított goji bogyók a legelterjedtebbek.
A goji hatásai
A goji bogyókat hosszú élet bogyójaként is ismerik, mivel nagyon erős antioxidáns tulajdonságaik lassítják a sejtek öregedését. A goji továbbá:
- támogatja az immunrendszer működését,
- javítja a szem egészségi állapotát és a bőr minőségét,
- pozitív hatással van a vércukorszint stabilizálására,
- támogatja a mentális egészséget,
- javítja az általános fizikai és szellemi állóképességet.
Hacsak nincs túllépve az ajánlott adag, a goji hosszú távú használata során sem észleltek mellékhatásokat.
A goji és a fogyás
A goji bogyóknak néha csodatévő hatást tulajdonítanak a fogyókúrák során. Bár a goji bogyók körülbelül 21 % rostot tartalmaznak, alacsony a glikémiás indexük, és bizonyos szinten támogathatják a sportteljesítményt, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a goji csak kiegészíti az étrendet, de nem az alapja. Ezért célszerűbb az egészséges táplálkozásra vonatkozó általános ajánlásokat követni, vagy miképpen lehet fogyni és az energiahiányt megcélozni.
A goji szedése
A szárított goji bogyókat napi 20 – 30 g mennyiségben ajánlott fogyasztani, ami körülbelül egy marék bogyónak felel meg. A goji bogyók fogyaszthatók önmagukban, adhatók kásákhoz vagy diófélékkel és magvakkal keverve, illetve desszertek díszítésére. A Goji bogyókból tea, smoothie vagy limonádé és szirup is készíthető.